Wspólną kolacją wigilijną pełną serdecznych życzeń, ale i żalu, że to póki co ostatnie spotkanie, zakończył się 16 grudnia pierwszy cykl spotkań Akademii Seniora – wspólnego projektu Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu i sosnowieckiego Hospicjum Domowego im. św. Tomasza Apostoła. Przez ponad pół roku 60 seniorów uczestniczyło w wykładach, zajęciach warsztatowych, imprezach kulturalnych i wycieczkach udowadniając, że na naukę i rozrywkę nigdy nie jest za późno.
Bezpłatne, cotygodniowe zajęcia realizowane od maja do grudnia były częścią Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych „Mam 60 lat – pogłębiam swoją wiedzę i jestem aktywny". Każde spotkanie rozpoczynało się od wspólnego obiadu. Następnie odbywały się wykłady oraz warsztaty prowadzone przez wybitych specjalistów. Choć większość uczestników mieściła się w przedziale wiekowym 60-70, najstarsza z uczestniczek miała 81 lat.
Najwięcej uwagi – co zrozumiałe – poświęcono kwestiom medycznym. Seniorzy mogli dowiedzieć się jak się odżywiać, leczyć i żyć zdrowo. Poza wykładami, obejmującymi m.in. profilaktykę, tematykę chorób, seksuologię, dietetykę, psychologię czy zagadnienia wolontariatu odbywały się też zajęcia warsztatowe m.in. z psychologii, poradnictwa prawnego oraz obsługi komputera. Organizatorzy zaprosili seniorów także na wycieczki edukacyjne do Krakowa i Częstochowy, piknik przy ognisku oraz koncerty znanych muzyków, m.in. Anity Lipickiej.
Inicjatywa projektu pochodziła od Kanclerz Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu, Danuty Obcowskiej, która zapewniając świetną bazę naukowo-dydaktyczną do współtworzenia akademii zaprosiła partnera społecznego – Hospicjum Domowe im. św. Tomasza Apostoła.
Jak podkreśla jego prezes, Małgorzata Czapla, hospicjum ma bieżącą styczność z seniorami – zarówno podopiecznymi, jak i ich rodzinami i wolontariuszami. „Przez 18 lat działalności poznaliśmy ich potrzeby. Wiemy, że w zdecydowanej większości to osoby aktywne, otwarte na wiedzę i nowe doświadczenia oraz chcący realizować swoje pasje. Trzeba tylko dać im szansę i pomóc wskazując nowe obszary czy możliwości, jakie niesie współczesny świat" – tłumaczy Małgorzata Czapla.
Na ostatnim, wigilijnym spotkaniu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Jednak cenniejszą pamiątką pozostanie konkretna wiedza, nowe doświadczenia, a także znajomości i przyjaźnie, jakie zawiązały się między seniorami.
Jak podkreśla Kanclerz WSM, Danuta Obcowska, jeśli tylko uczelni uda się pozyskać środki z rządowego programu projekt na pewno będzie kontynuowany. A sądząc po zainteresowaniu, jakie wzbudziła ta edycja i dobrych opiniach, jakie uczestnicy umieścili w swych ankietach, o to, że chętnych nie zabraknie można być spokojnym.
|
Celem strategicznym Projektu przygotowanego przez Wyższą Szkołę Medyczną w Sosnowcu i Hospicjum Domowe im. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu jest podniesienie jakości życia seniorów, ich edukacja w zakresie zdrowia i zapobiegania chorobom oraz wykluczeniu społecznemu. Projekt realizowany jest z funduszy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Celami szczegółowymi Projektu są:
- Podniesienie świadomości osób starszych, w zakresie żywienia osób w wieku podeszłym z licznymi chorobami przewlekłymi, zapoznanie ich z zagrożeniami jakie stwarza nieodpowiedni styl życia oraz dieta.
- Edukacja z zakresu chorób przewlekłych, chorób wieku starszego ich zapobieganiu, konieczności badań profilaktycznych. WSM i Hospicjum św. Tomasza opierają się na Programie ASOS.
- - Program ASOS opiera się na solidarności i integracji międzypokoleniowej, dlatego premiowane będą inicjatywy, gwarantujące udział i zaangażowanie osób starszych w projektach inicjowanych przez osoby młode lub grupy osób w różnym wieku- powiedział minister Kosiniak-Kamysz. - Równocześnie udział organizacji pozarządowych, na co dzień pracujących w tym obszarze i najlepiej znających potrzeby środowiska, powinien gwarantować efektywne wsparcie seniorów.
- Rozwiązywanie problemów związanych z andro- i menopauzą oraz zaburzeniami seksualnymi wieku starszego.
- Poradnictwo prawne - jak wypełniać dokumenty, o jakie środki pielęgnacyjne i dofinansowanie mogą się te osoby starać, poradnictwo w zakresie prawa cywilnego i konsumenckiego.
- Ograniczenie barier technologicznych, psychologicznych, kulturowych i towarzyskich związanych z wiekiem.
- Zapewnienie seniorowi możliwości zachowania aktywności fizycznej.
- Program realizowany będzie w formie wykładów, seminariów i zajęć praktycznych prowadzonych przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę zatrudnioną w Wyższej Szkole Medycznej oraz zajęć na sali sportowej, ćwiczeń związanych z poprawą kondycji ruchowej, wycieczek edukacyjnych do Krakowa i Częstochowy oraz spotkań towarzysko-rozrywkowych tj. wieczorków literackich, współpracy z muzykami, koncertów muzycznych etc.
Akademia Seniora to przede wszystkim program mający na celu zaktywizowanie osób starszych z miasta i regionu i pokazanie im, że w wieku 60 lat nie jest za późno na naukę i rozrywkę. W ramach zajęć odbędą się warsztaty z zakresu informatyki, poradnictwa prawnego, psychoterapii oraz seksuologii. Seniorzy uczestniczyć będą również w wykładach z dietetyki, samopielęgnacji i samoopieki, rehabilitacji, interny, onkologii, diabetologii, kardiologii, profilaktyki oraz wolontariatu. Najwięcej uwagi poświęcona będzie aspektom medycznym. Osoby powyżej 60. roku życia będą mogły dowiedzieć się od specjalistów jak się leczyć i jak żyć zdrowo.
Program realizowany z funduszy rządowych w ramach Aktywności Społecznej Osób Starszych to również wycieczki krajoznawcze do Częstochowy i Krakowa, wspólne spotkania, koncerty muzyczne, ogniska, a nawet wieczory towarzyskie i kulturalne. Wszystko po to, by maksymalnie wypełnić czas seniorów i zaktywizować ich do dalszych działań. Udział w Akademii Seniora jest BEZPŁATNY!
Więcej na temat programu na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej -->> WIĘCEJ