PIELĘGNIARSTWO - STUDIA POMOSTOWE
Pielęgniarstwo to niezwykły zawód, ale powołanie, oddanie, odporność i umiejętność opiekowania się chorymi. Możliwość włożenia na głowę czepka pielęgniarskiego to zaszczyt i przywilej, zwłaszcza gdy mamy świadomość, czego jest on symbolem – troski, pokory i chęci służenia innym. To także ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie, polegająca nie tylko na sprawowaniu opieki, ale wspieraniu pacjenta dodając mu wiary, nadziei i chęci do walki z chorobą, bądź czyniąc odchodzenie mniej bolesnym i mniej samotnym.
Celem studiów w zakresie Pielęgniarstwa w Wyższej Szkole Medycznej jest dostarczenie wiedzy oraz umiejętności praktycznych przygotowujących absolwentów do sprawowania opieki nad chorymi, niepełnosprawnymi i umierającymi. W tym zakresie nacisk kładzie się nie tylko na kształcenie w zakresie medycyny, ale także filozofii i etyki zawodu pielęgniarskiego czy psychologii i socjologii.
Ważnym obszarem aktywności pielęgniarskiej jest profilaktyka zdrowotna. Stąd integralną częścią programu kształcenia jest Promocja Zdrowia – kształcenie w zakresie promowania zdrowia, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom.
Studia prowadzone są w trybie niestacjonarnym. Studia pomostowe trwają w zależności od ścieżki 2 lub 3 semestry.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadecto dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej.
POZIOM | LICZBA SEMESTRÓW | LICZBA GODZIN | ADRESACI ŚCIEŻKI |
A | 2 | 1155 | dla absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę w roku szkolnym 1980/81 lub później |
B | 3 | 2410 | dla absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych |
C | 2 | 1984 | dla absolwentów dwu i pół – letnich medycznych szkół zawodowych |
I. ZARYS PROGRAMU KSZTAŁCENIA
CZAS TRWANIA STUDIÓW: w zależności od rodzaju ścieżki - 2 do 3 semestrów
CELE KSZTAŁCENIA: Przekazanie wiedzy dotyczącej: przedmiotów podstawowych i kierunkowych zgodnie ze standardami kształcenia na kierunku pielęgniarstwo.
Wykształcenie praktycznych umiejętności:
świadczenia opieki zdrowotnej oraz zarządzania nią, promocji i edukacji zdrowotnej, działania w roli uczestnika zespołu opieki zdrowotnej, rozwoju praktyki pielęgniarskiej, krytycznego myślenia i badań naukowych.
Przygotowanie absolwentów:
- do samodzielnego wykonywania zawodu, do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnejw oraz podjęcia studiów II stopnia.
ADRESACI ŚCIEŻKI: Zależnie od rodzaju ścieżki
PRZEBIEG STUDIÓW: Zależnie od rodzaju ścieżki
ZASADY PRZYJĘCIA NA STUDIA: posiadanie dyplomu pielęgniarki,zaświadczenia o aktualnym zatrudnieniu
ZASADY UKOŃCZENIA STUDIÓW: Uzyskanie zaliczeń z poszczególnych przedmiotów Zaliczenie praktyk zawodowych Obrona pracy dyplomowej
ZARYS PROGRAMU:
Standardy nauczania zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 (Dz. U. nr 116, poz. 1004 z późniejszymi zmianami).
Program nauczania ustalony przez uczelnię zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2004 roku (Dz. U. Nr 110, poz. 1170) w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej.
II. Sylwetka Absolwenta
Absolwent studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo uzyskuje tytuł licencjata w zakresie pielęgniarstwa.
Absolwent posiada:
- wiedzę ogólną z obszaru nauk medycznych;
- wiedzę szczegółową z zakresu pielęgniarstwa.
- umiejętności korzystania z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki;
- umiejętności udzielania świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom;
- umiejętności sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad chorym, niepełnosprawnym i umierającym;
- umiejętności komunikowania się z otoczeniem w miejscu pracy;
- umiejętności organizowania pracy własnej;
- umiejętności nawiązywania współpracy w zespołach opieki zdrowotnej
- inicjowania i wspierania działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia.
Absolwent jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu oraz do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach opieki społecznej. Podjecie pracy w szkolnictwie wymaga ukończenia specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela). Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.